Radio RockSerwisFM (Poland Rock Radiostation)

Hello!
For all Polish listeners of Rockserwis FM radio, I have prepared a plugin for Volumio 3. At the moment it is version 1.0 and it should be downloaded from Githtub, unpacked and manually uploaded to the appropriate directory. Everything is described in the file READ TO!!!. Questions, suggestions welcome!

2 Likes

Świetna wiadomość. Zainstalowałem i są obydwa streamy mp3 i aac.
Wiesz może dlaczego na aplikacji tunein w samochodzie Rockserwis.fm w carplayu wyświetla jeszcze okładki, a tutaj tylko firmowe logo?

TuneIn ma własny serwis pobierania okładek z otagowanych utworów. Ja z tego streamu, udostępnionego przez radio nie pobieram informacji o utworze. Radio musiało by udostępnić dane z API serwera streamingowego. Wtedy można by się pobawić w pobieranie okładek. Oczywiście jest to do zrobienia. Kwestia dostępu do danych…

1 Like

TuneIn ma własny serwis pobierania okładek z otagowanych utworów. Ja z tego streamu, udostępnionego przez radio nie pobieram informacji o utworze. Radio musiało by udostępnić dane z API serwera streamingowego. Wtedy można by się pobawić w pobieranie okładek. Oczywiście jest to do zrobienia. Kwestia dostępu do danych…

translated by google, as only a small portion of community users understands Polish:
TuneIn has its own tagged cover download service. I do not download information about the song from this stream made available by the radio. The radio would have to provide data from the streaming server API. Then you could play with downloading covers. Of course it can be done. Data access issues…

2 Likes

Hmm… Dziwne.
Takie np. Replaio wyświetla bez problemu okładki płyt. Bez różnicy, które radio jest słuchana.

Replaio for example can show album cover. It doesnt matter which radio station we listen to.

Please in English. TY